Velikonoce

Počátky oslav Velikonoc sahají do pohanských dob, kdy lidé oslavovali konec zimy a příchod jara, počátek nové úrody a plodnosti.

Pojí se k nim mnoho tradic, některé jsou již jistě zapomenuté, jiné se na mnoha místech dodržují dodnes. V Česku oslavujeme jako hlavní den Velikonoc pondělí po nedělním Božím hodu velikonočním, který je ukončením půstu.

Zbavte se zimy a přivítejte jaro do svého domova

Sluníčko už příjemně hřeje a venku navozuje skutečnou jarní atmosféru. Chcete přenést tento pocit i do svého domu? Jarní úklid? Trefa do černého! Vygruntujte celé své obydlí od stropu až po podlahu, nenechte jednu skulinku nebo roh suchý… Vyhoďte všechny zbytečnosti, co jste nastřádali a pocit příjemného odlehčení na sebe nenechá dlouho čekat, slibujeme. Smile

Teď je čas na výzdobu. Jaro, to je hýření barev a žádá si kytici krásného jarního kvítí. Které je vaše oblíbené? Velikonoční klasikou je zlatý déšť a kočičky s pověšenými pestře malovanými vajíčky na ještě pestřejších stužkách.

Příjemně lehký pocit bychom měli, barevná výzdoba se postará o příval nové energie. A co dělat, abychom si tuto skvělou energii udrželi po celý rok?

Dámy, promyslete, jak ozdobíte vařená vejce. Inspirovat se můžete našimi na fotce. A protože malí šibalové by z takovéto odměny byli v dnešní době trochu zklamaní, zásobte se i čokoládovými vajíčky, zajíčky a dalšími dobrotami.

Pánové, vyrazte do přírody a upleťte pomlázku. Teď už jen počkejte na Červené pondělí a postupujte následovně:

         Pánové vyšlehejte pomlázkou všechny ženy v okolí, čímž je omladíte (p-omlázka). Šlehat by se mělo po zádech, a to stuhami! I když realita vypadá jinak, že? Nezapomeňte připojit tradiční anebo novodobou vtipnou koledu!

         Ženy, obdarujte muže za p-omlazení vařeným malovaným vajíčkem, jakožto symbolem plodnosti a nového života.

Nehodujte pouze v neděli

Přizvěte své koledníky ke stolu i v pondělí! Připravte báječné velikonoční menu, v módě jsou například pečená baby kuřátka. Tradičnější volbou je jehněčí a králík. Jaké jsou vaše oblíbené velikonoční recepty? Rádi je vyzkoušíme!

Na stole nesmí chybět mazanec. Ten symbolizuje slunce, kdysi to byl slaný pokrm se sýrem a vejci, dnes je to lahodné sladké pečivo.

Velikonoční beránek je označován vícero symboly, například jako Boží beránek (Kristus). Ať už za ním vidíme jakýkoliv symbol, pečeme sladkou buchtu ve tvaru beránka. Určitě i ve vaší rodině máte nějaký vymazlený recept. Beránka pořádně pocukrujte, uvažte stužku s mašlí kolem krku a užijte si pohled na vaši krásnou slavnostní tabuli před tím, než se do ní strávníci nadšeně pustí.