Rychlá energie na svah

Na svahu potřebujeme průběžně doplnit energii, než si dáme zasloužilý pozdní oběd, po kterém budeme už jen odfukovat. Co si vzít, aby to bylo chutné, energií nabité, zároveň lehce stravitelné a ještě k tomu jednoduše skladné? Omrkněte naše tipy!

Rychlým zdrojem energie jsou především sacharidy neboli cukry. Neznamená to ale, že si máme dát kostku cukru anebo sníst rohlík z bílé mouky. Ty by nám hladinu cukru v krvi sice rychle zvedly, ale stejně rychle by nám také klesla. Lepší volbou jsou celozrnné varianty chlebů či pečiva, ořechy, ovoce čerstvé anebo sušené a další potraviny jako například rýže nezbavená obalu. Tyto potraviny mají nižší glykemický index, což znamená, že tělo je tráví déle a cukry, čili energie se uvolňuje postupně po delší dobu. Na svah si ale rýži asi brát nebudeme…

Do kapsy

–          Energetické raw tyčinky s mixem oříšků, semínek a ovoce jsou nejjednodušším a nejskladnějším řešením. Stačí si 1-2 dát do kapsy a máte vystaráno.

Do baťůžku

Pokud vám v baťohu zbylo místo a budete ho mít sebou i na svahu, máte víc variant.

–          Čerstvé ovoce je klasika. Kdo by chtěl namítat, že má vysoký obsah cukru, může být klidný. Vláknina v ovoci napomůže postupnému uvolňování sacharidů do krve. Skvěle poslouží banán. Pozor, jestli jste zimomřivec, čerstvé ovoce má ochlazující efekt!

–          Do malé krabičky si připravte svůj vlastní mix ovoce a oříšků, co do poměru, o něco více ovoce než ořechů. Pokud ořechy předem namočíte, budou lépe stravitelné a to na svahu oceníte. Co třeba báječná kombinace švestky, mandle a pár kousků kvalitní hořké čokolády?

–          Lepeňák trochu jinak. Zapomeňte na 2 tlusté krajíce chleba se smaženým vepřovým řízkem uprostřed. Ano, sice obsahuje velké množství energie, jenomže na jeho trávení si tělo mnoho energie také vezme, takže by vás tato sváča nenakopla k dalším sjezdům, ale utlumila. Nechte se inspirovat tímto receptem. 

Pití

–          Teplý zázvorový čaj s medem je skvělou volbou na zahřátí.

–          Teplý energy drink? A ne tak ledajaký! Jestli je termoska to jediné, co si na svah vezmete, můžete v ní mít tajnou zdravou energy nálož. Ohřejte oblíbené oříškové mléko (max. 40°C) a důkladně v něm rozmixujte náš energetický mix – směs superfoods nabitých energií. Chutná to jako kakao. Wink

 

Ať už si zvolíte sladký anebo slaný energy snack, nezapomeňte na pořádné rozkousání. Umožníte tak snazší trávení a tím pádem také rychlejší a déle trvající přísun energie.

Dobrotou si zkraťte chvilku třeba při dlouhé cestě lanovkou a nezapomeňte nám poslat fotku!