Podpořte svou imunitu

Jaro klepe na dveře a s ním změna počasí. Kromě probouzení přírody, které budeme vítat s nadšením, se probudí také viry. Vykukující sluníčko nás může zmást i v jinak stále chladných teplotách. Protože po zimě je naše tělo unavenější a méně odolné, lehce se nám tak může stát, že prochladneme a viry se v našem organizmu usadí. Nepodceňujte proto počasí! Jednu vrstvu sundáte snadněji, než když zjistíte, že byste ještě jednu potřebovali a nemáte ji u sebe. Wink

A co takové nachlazení s viry můžou přinést? Starou známou rýmičku, ucpané dutiny, kašel, horečku, chřipku…

Jak v nemoci postupovat?

Rychle zapomeňte na svou nepostradatelnost v práci. Home office se za odpočinek nepovažuje! Tzv. přechozená nemoc se může vyvrbit v chronické potíže, tzn. že nemoc se bude vracet a symptomy budou vážnější. Proto si vezměte volno, zůstaňte doma a vykurýrujte se. Jak?

Odpočívejte, spěte. Pokud nemáte horečku, udržujte se v teple. Vynechte ranní běh a odpolední squash. Buďte ohleduplní a zůstaňte doma, neroznášejte bacily dál. 😉 Infekce dýchacích cest se přenáší kapénkovou infekcí, což znamená kýcháním atp. Procházka v přírodě je povolena, pokud se na to vaše tělo cítí.

Doma si zabezpečte dostatečně vlhký vzduch, zamezíte tak vysychání sliznic a napomůžete vykašlávání a uvolňování hlenů. Pomůže zvlhčovač vzduchu, odpařovátko vody na topení anebo prostě mokrý ručník na topení. Ráno a večer pomůže teplá koupel anebo napařování. U napařování zamezte úniku páry – dekou, peřinou přes hlavu. U všech 3 možností vám pomůžou bylinky anebo éterické oleje:

–          pro dezinfekci a uvolnění dýchacích cest: eukalyptus, levandule, tymián, yzop, kadidlo, borovice, tea tree

–          pokud vám přijde jejich vůně příliš ostrá, zkuste ji zjemnit kapkou nebo dvěma vanilky

–          heřmánek vám pomůže uvolnit se a relaxovat

Eukalyptový éterický olej ve zvlhčovači vzduchu (anebo jiné variantě) pomůže ochránit i vaši rodinu, bude dezinfikovat vzduch.

Do vany olej přidejte těsně před tím, než do ní vlezete a vodu pořádně promíchejte. Bylinky začněte louhovat předem a až poté tuto vodu (můžete i samotné bylinky) přidejte do vody.

S éterickými oleji pracujte opatrně! Jsou vysoce koncentrované, proto stačí pár kapek. Když použijete celou lahvičku najednou, neznamená to, že se vyléčíte rychleji, naopak, můžete si tak způsobit potíže. Používejte kvalitní čisté esenciální oleje, ne chemické napodobeniny.

Na saunu je pozdě! Tělu by vysokoteplotní sauna přinesla velké vypětí. V solné a éterické sauně, ve kterých jsou teploty nižší a je v nich také pára, můžou vyhlížet dobře, ale šířili byste nákazu.

Při horečce se udržujte v teple, ale teplotu cíleně nezvyšujte koupelí atp. Při teplotě nad 39,5 °C zařaďte obklad nohou. Kolem bérce oviňte studený mokrý ručník. Kolem něj ještě ručník suchý, abyste si nezamokřili postel. Nechte působit 10 minut. Další obklad můžete zopakovat po 1 hodině. Vůně máty vám uleví.

Zvýšenou teplotu nelze podceňovat. Když se horečka drží nad 39 °C déle než den, nad 40 °C déle než 4 hodiny, anebo pokud ji provází vyrážka, dýchací potíže, zvracení apod., kontaktujte lékaře. V případě, že má horečku kojenec, kontaktujte lékaře okamžitě.

Co pít a jíst?

–          Jestli máte horečku nebo ne, dostatečně doplňujte tekutiny. Pijte vodu (nejlépe filtrovanou), bylinné čaje (teplé anebo příjemně vlažné), zeleninové a ovocné šťávy (čisté i ředěné vodou).

–          Silný zeleninový vývar vás posílí, a pokud maso, tak rovněž ve formě vývaru i se zeleninou a bylinkami.

–          Ovoce a syrová zelenina, případně lehce upravená na páře, posilují imunitní systém a urychlují léčebný proces. Pomohou také semínka a oleje z nich.

–          Pokud vám vaše chuť vysloveně nebrání, připravujte si pokrmy dobře kořeněné.

–          Vitamín C podporuje obranné reakce těla a je výbornou ochranou proti virové nákaze, proto ve větší míře zařaďte potraviny, které ho obsahují: cibule, česnek, křen, mořské řasy, skořice, rakytník, citron, borůvky, hořčičná semínka – nejlépe černá, černý bez – květ i plod, hlíva ústřičná, jitrocel, kopřiva, guáve, mochyně – physalis, ostružiny, potočnice, propolis, třapatkovka – echinacea…

Tyto plodiny můžeme zároveň považovat za přírodní antibiotika, protože obsahují účinné látky působící pro nás v tomto případě antivirově a antibakteriálně. Dále pak obsahují velké množství vitamínu C například: šípek, černý rybíz, zelí…

Tento vitamín se ničí zahříváním a sušením, nejlépe snáší zamrazení.

–          Vitamín A pomáhá chránit a obnovovat sliznice. Mezi potraviny s jeho velkým obsahem se řadí zelenina a saláty tmavě zelené barvy jako mangold, kadeřávek, brokolice, dále ho najdete v mrkvi, meruňce, mangu. Vitamín A je rozpustný v tucích, proto u konzumace těchto potravin přidejte například olejnaté oříšky, anebo připravte salát se zálivkou, která bude obsahovat olej.

–          Med je od pradávna známý nejen jako potravina, ale také jako lék. Obsahuje ohromné množství prospěšných látek. Díky vysokému obsahu přírodních cukrů má posilující a antibakteriální účinek. Éterické oleje v medu působí proti onemocnění dýchacích orgánů a podporují odhleňování. Med uklidňuje nervovou soustavu. Používejte český med, nejen kvůli lokálnosti, ale protože patří k nejkvalitnějším medům vůbec. Při zahřátí nad 50 °C ztrácí velké množství svých cenných látek.

–          Dalšími vhodnými potravinami jsou: zázvor, chilli, fenykl, pórek, ředkve, brambory (upravené ve slupce), celozrnná rýže… Silice, tj. ostré aromatické látky v ředkvičkách, cibuli, česneku, atp., působí antibakteriálně a usmrcují plísně.

Jakým potravinám se vyhnout?

–          masu v tomto pořadí: uzeniny, vepřové, hovězí a ryby, zvěřina, drůbež

–          konvenčním sladkostem a cukru, bílé mouce…

–          mléku a mléčným výrobkům, způsobují zahlenění organizmu. Pokud mléko chcete, zvolte kozí.

–          alkoholu, kávě a zapomeňte také na kouření 

Co dělat pro prevenci?

To samé, co během nemoci, akorát v menší intenzitě.

–          Přidávejte zmíněné potraviny do svých pokrmů.

–          Jednou za čas použijte vhodný éterický olej vámi nejoblíbenějším způsobem.

–          Přidejte pohyb, nejlépe na čerstvém vzduchu.

–          Čas na saunu! Vysokoteplotní sauna vlastně v těle napodobuje stav horečky – aktivuje se obranný systém, který ničí bakterie a viry choulostivé na teplotu.

–          V teplém období se otužujte.

–          V noci neflámujte, ale spěte. Wink Odpočinek je důležitý a to jak aktivní, tak pasivní. Vypjaté a vystresované tělo je na nemoci mnohem náchylnější.

–          O něco větší péče patří malým dětem. Děti se nakazí spíše než dospělí, protože si teprve vytváří imunitní systém – neboli blok proti určitému typu původci nemoci. Dospělí již tyto blokády mají vytvořené.