Den Země

22. dubna lidi společně na celé planetě slaví mezinárodní Den Země. Co dělají Freshbedýnky pro to, aby nám na Zemi bylo líp? Co můžete udělat vy? Přečtěte si krátký rozhovor s Veronikou a pár jednoduchých tipů pro vlastní ekologičtější chování.

 

        Proč jste se rozhodli ve Freshbedýnkách podporovat BIO?

Bio chápu hlavně jako něco normálního. Je to způsob pěstování a chovu bez zbytečných chemických látek a v souladu s přírodou. Způsob, díky kterému může být půda dlouhodobě kultivována, vyživována a použitelná i dalšími generacemi. Myslím, že mnoho z nás si neuvědomuje do důsledku, že za několik let bude konvenční zemědělství v opravdových potížích. Ne nadarmo chytří investoři zkupují půdu na východě, tam, kde ještě není vysílená dlouholetým konvenčním zemědělstvím.

      Proč jsou BIO potraviny v zahraničí, hlavně na západě, více rozšířené, než u nás?

Často se setkáváme s názorem, že je to kvůli jiné životní úrovni, že si kvalitnější potraviny tzv. „mohou dovolit“. Pravdou je, že na západě je cena potravin obecně vyšší – a to i těch konvenčních – proto rozdíl mezi konvenční a bio potravinou není tak významný jako u nás. V našich supermarketech jsou konvenční potraviny ve velice nízké kvalitě, aby bylo možné prodat je levně. To z velké části vytváří dojem, že kvalitní jídlo je v Česku drahé.

Na západě mají s bio produkcí o mnoho let delší zkušenost – farmáři už mají větší zkušenosti, mechanizaci atd.
Kromě toho na západě mají často mnohem nižší DPH pro potraviny, než je našich 15% – v Německu je to 7%, ve Velké Británii dokonce 0%. A to cenu pro spotřebitele radikálně ovlivní.

      Je eko a BIO totéž?

Lidé si občas zaměňují významy slov eko, bio a farmářský. Eko obecně znamená způsob chování se šetrně k životnímu prostředí v jakémkoliv ohledu. Označení bio se týká zemědělství a zpracování potravin. Nakupování bio výrobků je tedy jeden z mnoha způsobů jak se chovat ekologicky. Pokud chcete mít jistotu, nakupujte potraviny a výrobky od certifikovaných výrobců. Například na populárních farmářských trzích sice můžete objevit i bio potraviny, ale rozhodně to není pravidlem, spíše naopak – ne každý farmář dodržuje pravidla pěstování bez použití chemie.

      Čím přispíváte ekologii v každodenním chodu firmy vy?

Třídíme u nás odpad, používáme recyklovaný papír a eko drogerii od mýdla až po prací prášek a tablety do myčky. Zeleninu a ovoce, které se nedostanou do bedýnek našich zákazníků, necháváme kompostovat. Bedýnky, ve kterých zboží vozíme, jsou zálohované a to nám umožňuje využít je několikrát bez toho, aby se zbytečně vyhazovaly. Kromě toho karton, ze kterého jsou vyrobené, je taky recyklovaný.

 

Co může každý z nás udělat pro to, aby se choval ekologičtěji, bez toho, aby to výrazně ovlivnilo jeho zvyky? Inspirujte se těmito tipy:

 • Nakupujte domácí produkty, co se potravin týče, nejlépe s bio certifikací
 • Používejte méně plastů. Kupte si skleněnou lahev na vodu, kterou si doma naplníte; skleněnou anebo nerezovou misku na oběd místo toho, abyste vyhazovali plastovou misku po každém obědě; mějte u sebe nerezový hrnek na kafe anebo si ho užijte přímo na místě z porcelánu J místo toho abyste po svém take-away museli vždy vyhodit papírový kelímek
 • Vypínejte elektrospotřebiče ze zásuvky, když je nepoužíváte
 • Používejte termostat k temperování, zvlášť když nejste doma
 • Šetřete vodu – vypněte ji, když si myjete zuby anebo vlasy
 • Na zahrádce využívejte jenom přírodní postřiky, založte si vlastní kompost, sbírejte dešťovou vodu na zalévání
 • Nakupujte úsporné elektrospotřebiče včetně žárovek
 • Pokud máte příležitost, využijte přírodní zdroje pro výrobu elektřiny a ohřev vody, například solární panely na střechu vašeho domu
 • Snižte svou spotřebu paliva: jděte pěšky, jeďte na kole, využívejte MHD
 • Volte politiky, kterým na životním prostředí záleží
 • Inspirujte svým chováním přátelé, kamarády, kolegy a známé

 

Je vědecky prokázáno, že ekologicky pěstované plodiny jsou zdravější

Přečtěte si výsledky dosud nejkomplexnější vědecké studie analyzující a srovnávající obsah nutričních látek v bioproduktech a konvenčních produktech. Výzkum prováděl mezinárodní tým expertů, pod vedením vědců z britské Newcastle University. Hlavní závěry a další odkazy najdete tady.

Nezisková americká organizace EWG (The Environmental Working Group) vydává každý rok seznam potravin, které obsahují nejvíce a nejméně pesticidů. Výzkum je zaměřen na americký trh. Mrkněte na námi upravenou tabulku potravin, které je lepší kupovat pouze v bio kvalitě.