10 způsobů jak pomoci naší planetě

1. Podpořte ekologické zemědělství nákupem BIO potravin

Eko zemědělci hospodaří trvale udržitelným způsobem, škodám předchází, místo toho, aby je později napravovali.

2. Používejte biologicky odbouratelné prostředky

Vyměňte přípravky na praní, mytí nádobí i úklid celé domácnosti za ekologické. Fungují stejně dobře, ale jejich dopad na přírodu je nesrovnatelný. Doporučujeme českou značku Tierra Verde.

3. Objevte kouzlo Zero-Waste

Zní vám žití bez odpadu jako utopie? Jde to! Nechte se inspirovat těmi, co ze svého života odstranili víc zbytečností, než jenom jednorázové obaly. Doporučujeme stránky http://www.zerowastecesko.czhttp://www.czechzerowaste.cz/

4. Využijte kuchyňský odpad

Malý vermikompostér můžete mít přímo v kuchyni nebo ve sklepě a jednoduše si ho vyrobíte i sami. Anebo dáte přednost kompostu v komunitní zahradě z okolí? Ať tak nebo tak, z kuchyňského odpadu vyrobíte životodárnou substanci pro další rostliny.

5. Šetřete vodou

Splachování nastavte na dva stupně spotřeby. Dejte si sprchu místo vany. Když se mydlíte, vodu zastavte. Myčku a pračku zapínejte dostatečně naplněné. K zalévání sbírejte dešťovku.

6. Noste „pomalou módu“

Značek, vyrábějících oblečení s ohledem na životní prostředí i všechny zúčastněné pracovníky, v posledních letech vyrostlo jako hub po dešti. Některé jsou sdružené tady.

7. Ukliďte své okolí

Vyrazte na procházku s dětmi a vysbírejte společně odpadky v lese. Anebo si na Internetu najděte větší úklidovou brigádu.

8. Zasaďte strom

Anebo pár kytek. Venku, na balkóně nebo v bytě. Rostliny pomáhají vzduch nejen čistit, ale také ochlazovat.

9. Nechte auto v garáži

Cestujte MHD, na kole nebo pěšky. Což takhle dát si s kolegy společnou výzvu jeden den v týdnu? Kdo bude mít největší zpoždění, platí dort pro všechny.

10. Šiřte informace

Udělejte přednášku ve škole, školce, doma, nebo pro kolegy. Povzbuďte další lidi ke změně a buďte jim příkladem.