Log in | Registration | Čeština
Monkfish fillet BONELESS

Monkfish fillet BONELESS

923 
circa 450 g/pc.2 049  per kg
-
+
Producer:
Seafood je jedním z prvních dovozců čerstvých ryb s vlastní dopravou v České republice. Na trhu je již od roku 1997. Zaměřují se převážně na dovoz prémiových ryb z celého světa jako je třeba Losos Label Rouge nebo tuňák v Sashimi kvalitě. V jejich nabídce naleznete také ústřice, anebo krevety. Hlavním posláním společnosti je dovážet kvalitní a čerstvé ryby každý den na váš stůl. Ochutnejte sami, kvalitu a čerstvost ryb a mořských plodů od SeaFood jistě rozeznáte v jejich chuti.
Country of origin:
Czech Republic

Method of fishing: wild-caught

Monkfish is a fish that lives by the ocean bed. Its meat is firm and delicate. It is highly appreciated amongst the gourmets. Apart from the spine it is absolutely boneless. Great for frying or steaming. Can be cooked for longer amount of time. 

Monkfish
Seafood is one of the first importers of fresh fish with its own transport in the Czech Republic. It has been on the market since 1997. They focus mainly on imports of premium fish from around the world, such as Salmon Label Rouge or Sashimi quality tuna. They also offer oysters or shrimp. The main mission of the company is to import quality and fresh fish every day to your table.
Back to the top