Log in | Registration | Čeština
Hugo mints raspberry

Hugo mints raspberry 14 g

34 
-
+
Producer:
Pelhřimovskou značku Hugo založil Martin Veleba ve svých 21 letech. Inspiroval se v zahraničí na cestách v USA. Snažil se najít alternativu žvýkaček a bonbonů bez cukru. Hugo nabízí zdravé žvýkačky a bonbony bez umělých sladidel, barviv, aspartamu a fruktózo-glukozového sirupu. Bonbony a žvýkačky jsou slazené pouze xylitolem, který se získává z ovoce nebo z břízy bělokoré a jsou ochucené ovocem a barvené přírodními složkami.
Country of origin:
Czech Republic
This is a healthy alternative to regular sweets. Hugo sweets are aspartame-free with no added sugar and color, there’s no fructose and glucose syrup and no chemical additives. Its sweetness comes from xylitol – a sugar that naturally occurs in bark of white birches or fruits. Hugo sweets taste great since they are flavored with genuine fruit and colored with natural colors only – beetroot, elderberry, or carrots. This may come as a surprise but unlike regular sweets Hugo’s protect teeth and have anti-bacteria effects. Hugo Raspberry taste like a real raspberries.
Hugo was founded by Martin Veleba at the age of 21. He was inspired abroad while he was traveling across the US. He tried to find an alternative to sugar-free gums and candy. Hugo offers healthy chewing gums and sweets without artificial sweeteners, colorants, aspartame and fructose-glucose syrup. Candies and chewing gums are sweetened only with xylitol, which is obtained from fruit or silver birch, flavored with fruit and colored with natural ingredients.
Back to the top